איתי השקד
תמ"א 38

איך מתחילים?

הזמנת מהנדס מומחה בתחום חיזוק מבנים

לקראת הזמנת המהנדס יש להשיג את תכניות הבניין במחלקת ההנדסה של העיר בה הנכם מתגוררים.

המהנדס יסקור את התוכניות, את הבניין עצמו ויציג דו"ח מפורט על האפשרויות.

אסיפת דיירים

באסיפת הדיירים יש להציג את נתוני המהנדס, להסביר את משמעות חיזוק הבניין, את הרווח שייווצר לדיירים ובעיקר עלייה של כ 20-30 אחוז בשווי הבניין ולהציג מספר אופציות כלהלן.

א. מתן זכויות בנייה לקבלן על הגג (גג משותף) וכתמורה יבוצע חיזוק המבנה בהתאם לתקן, תוספת מעלית לבניין שבו אין מעלית, שיפוץ חיצוני ו/או פנימי של הבניין ו/או תוספת חדרים לכל דירה כאשר החדר יבנה במסגרת חדר בטחון תקני ולא יעלה על 25 מ"ר. אפשר הכול ואפשר בחלקו.

ב. חיזוק הבניין בעלות כספית של כל הדיירים.  הדיירים מממנים את כל העלויות כולל בנייה על הגג, מעלית וכו וצפוי להם רווח לא קטן עם המכירה. מאידך, זה נושא לא פשוט, צפוי לויכוחים וסכסוכים בין הדיירים ( שני יהודים, 3 דעות) ובסופו של דבר עלול עוד לעלות ביוקר רב ובהפסד כספי ניכר.

ג. חיזוק הבניין בלבד כאשר העלות היא על הדיירים.

ד. שכירת חברה שתנהל את הפרויקט לחיזוק הבניין ובתמורה תזכה לזכויות בנייה. החברה היא שתבחר את הקבלן והיא זו שתעמוד מולו.

הצבעה והחלטה באסיפת הדיירים

במידה ומדובר בתוספות כגון הוספת מעלית או סגירת קומת עמודים מספיק הסכמה של 50 אחוז על מנת לחייב את המתנגדים בתשלום.

במידה ומדובר בתוספת של הרחבת הדירות הקיימות הסכמה של 60 אחוז מהדיירים תספק.

כאשר מדובר על תוספת של דירות על הגג דרושה הסכמה של 100 אחוז אך במידה ועקב התנגדות אפילו של דייר אחד עלול לעכב את חיזוק הבניין המפקח על המקרקעין קבע כי יש לאשר את הבנייה בתנאי שלפחות שני שליש מהדיירים דורשים זאת, ומספר הדירות שיבנו לא יעלו על שליש ממספר הדירות הקיימות וכמו כן, שטח הדירות שיבנו לא יעלה על שליש מהשטח הבנוי של הבניין.

תהליך בצוע תמ"א 38

א. יש ליצור קשר עם 2-3 חברות המתמחות בחיזוק בניינים, לקבל מהן הערכת מחיר לביצוע ותנאי תשלום.

ב. לפנות לעורך דין מומחה בתחום זה על מנת לערוך חוזה בין ועד הבית לבין החברה הקבלנית שנבחרה וכן לקבל ממנו נתוני אגרות ומיסים לתשלום.

ג. החברה שתבנה תציג תוכניות מפורטות חתומות על ידי מהנדס ואדריכל והיא זו שתעמוד מול הרשות המקומית ושאר המוסדות הנדרשים לקבל אישור בנייה.

© 2022 כל הזכויות שמורות לאיתי השקד